Výplně

Cílem této stránky je představit základní možnosti, které nabízejí výplně bran. Jednotlivé výplně je možné kombinovat, výsledný vzhled brány je tedy pouze na vaší fantazii. Na přání pro vás zhotovíme nákres s vybranou výplní.

Při použití dřevěných a plastových výplní obvykle montujeme vodorovné či svislé nosníky ukotvené do kovových nebo zděných sloupků. Na nosníky je pak přichycena výplň pomocí šroubů Texx.

Kovové výplně montujeme do rámů z profilů jekl. Podle typu je výplň do profilu buď přivařená, nebo vsazená do pomocných rámečků kvůli tepelné roztažnosti při žárovém zinkování.


Rozdělení výplní podle materiálu a typu:

(Kliknutím na typ výplně se stránka posune na vybranou výplň)
  1. Dřevěné výplně (prkna svisle a vodorovně)
  2. Plastové výplně (plastová prkna, lamely, palubky)
  3. Celokovové výplně z profilů svisle nebo vodorovně
  4. Výplň Tahokov maximálně průhledný (příklad: Fils tip 25, 28 nebo 43 – rozdíl je ve velikosti ok)
  5. Výplň Tahokov středně průhledný (průhlednost 15 – 40 % – příklad: Airport, Airfield, Academy)
  6. Výplň Tahokov neprůhledný (průhlednost 0 – 15% – příklad: Privacy, Ambasciata, College)
  7. Výplň svařované sítě, průmyslové panely a sítě gabionů
  8. Výplň plechy (rovné, děrované, trapézové)
  9. Výplň kovaná (zámečnická kovařina z kovaných polotovarů)
  10. Výplň atypická (cembonit, kombinace materiálů apod.)

 


Mezi nejčastěji používané výplně patří dřevěná prkna, plastové profily a kov.

1 – Dřevěné výplně

Dřevěná prkna lze stejně jako plastové profily montovat svisle, vodorovně nebo šikmo, případně kombinovat všechny tyto směry. Naše firma vytváří dřevěné výplně způsobem, o kterém jsme přesvědčeni, že zajišťuje jejich dlouhodobou životnost a snadnou udržovatelnost.

V souvislosti s dřevěnými výplněmi se často objevují zejména následující dotazy: zda je možné montovat prkna bez mezery, zda je vhodné používat palubky a jakou mají dřevěná prkna životnost. Montovat prkna bez mezery možné je, ale jedná se o dřevo, tj. o přírodní materiál, který podléhá povětrnostním vlivům. Může se tedy stát, že použitá prkna začnou „pracovat“ a kroutit se, čímž dojde k tomu, že konce prken nejsou v jedné linii. Na výplni bez mezer pak tento nedostatek výrazněji vynikne. Není to vada, ale není to hezké. Pokud jde o palubky, jejich používání nedoporučujeme, protože bývají z jedné strany hladké, avšak z druhé strany profrézované. Proto je jejich použití opět z estetických důvodů spíše nevhodné. Navíc jak palubky, tak i prkna na sraz (bez mezer) mají další nevýhodu, a to obtížnější údržbu. I sebelepší nátěr je potřeba po čase obnovit. Palubky, které jsou systémem pero-drážka vsunuty do sebe, ve spoji nikdy nikdo bez demontáže nenatře, stejně tak jako prkna na sraz. Toto místo pak bude slabým článkem výplně a dojde zde nejdříve k opotřebení. Do dřevěných výplní doporučujeme prkna o šířce do 12 cm (širší mají tendenci se prohýbat) s malou mezerou (stačí i 5 mm). Průhlednost tak bude zanedbatelná a výplň bude působit jako jeden celek. Jakékoliv další dotazy ohledně dřevěných výplní rádi zodpovíme.


2 – Plastové výplně

Plastové výplně jsou na trhu již poměrně dlouho a díky tomu je možné vybírat z plastů různé kvality a ceny. Nejčastěji používané jsou plastové profily od firmy Transform a.s. Lázně Bohdaneč. Jsou dostupné v několika délkách a odstínech. Jedná se o plastové profily z recyklovaného plastu. Výhodou je relativně nízká cena a snadná údržba. Nevýhodou je vyšší váha a horší estetický dojem. Kromě toho při ohřevu na slunci mají plastové profily tendenci se prohýbat. Poté, co na ně slunce svítit přestane, se opět srovnají. Toto „cvičení“ trvá cca 1–2 roky.

Je samozřejmě možné zvolit plastové profily vyšší kvality, ale tomu pak odpovídá i cena. Plastové plotovky jsou výhodné zejména tím, že nevyžadují žádnou údržbu, ale dřevo je dřevo.


3 – Celokovové výplně z profilů svisle nebo vodorovně

Kovové výplně zahrnují širokou škálu variant, od profilů vodorovných a svislých přes plechy ( rovné, děrované, trapézové ) až po sítě a tahokovy. Jedná se o pevný, odolný materiál, který vzhledově doplňuje charakter stavby. Může být opatřen bezúdržbovou povrchovou antikorozní úpravou žárovým zinkováním a příp. další povrchovou úpravou nástřikem či komaxitem dle vzorníku RAL.


4 – Tahokov – maximálně průhledný

příklad FILS: Fils tip 25, 28 nebo 43 – rozdíl je ve velikosti ok

 

5 – Tahokov – středně průhledný, průhlednost 15 – 40 %

příklad FILS: Airport, Airfield, Academy


6 – Tahokov – neprůhledný, průhlednost 0 – 15%

příklad FILS: Privacy, Ambasciata, College


7 – Svařované sítě, průmyslové panely a sítě gabionů


8 – Plechy – rovné, děrované, trapézové a jiné


9 – Kovaná výplň


10 – Atypická výplň


Komentáře jsou uzavřeny.