Dvojdílné teleskopické brány – po kolejnici

Dvojdílná teleskopická brána řeší  problém nedostatku bočního prostoru, který je třeba mít pro zajíždění klasické posuvné brány. Dvojdílná teleskopická brána, kterou pro vás na míru navrhneme, sestrojíme i namontujeme, ušetří až 46 % bočního prostoru.

Dvojdílné teleskopické brány se skládají ze dvou křídel. Jedno křídlo brány je posouváno po kolejnici elektrickým pohonem přes ozubený hřeben, druhé pak přes lanový převod, z vnější strany skrytý. Tento systém v praxi prokázal vysokou spolehlivost, a to i v zimním období.

Teleskopické brány je možné instalovat i v místě, kde je mírný svah. Maximální bezpečný sklon je 4,5 %, ale vhodnost řešení je třeba vždy individuálně posoudit. S výběrem nejvhodnější varianty vám rádi pomůžeme.

Dvojdílné teleskopické brány jsme začali úspěšně navrhovat a montovat jako jedna z prvních firem v ČR již v roce 2007. Za naší prací tak stojí šest let praxe vybudované na vlastních nápadech, nikoli na kopírování ostatních.

V současnosti máme za sebou více než 800 úspěšných instalací v celé České republice a na Slovensku. Spolupracujeme s několika firmami ze zahraničí, např. ze Slovenska, Portugalska, Argentiny nebo Itálie.

Použití:

Teleskopické brány jsou ideálním řešením při nedostatku bočního prostoru. Umožňují vybudovat širší průjezd než při použití klasické posuvné nebo křídlové brány, a to při zachování původně plánovaného prostoru určeného pro bránu.

Orientační výpočet potřebného prostoru pro dvojdílnou teleskopickou bránu jezdící po kolejnici: šíře průjezdu / 2 + 44 cm. (zde tabulka Orientační výpočet velikosti). Uvedené výpočty jsou pro představu, každou bránu řešíme individuálně.

Šířka vjezdu Nezbytný boční prostor
300 cm 194 cm
350 cm 219 cm
400 cm 244 cm
450 cm 269 cm
500 cm 294 cm
550 cm 319 cm
600 cm 344 cm

 

Hlavní výhody:

 

  • Úspora místa: úspora až 46 % bočního prostoru oproti klasické posuvné bráně. Příklad: klasická posuvná brána s průjezdem 400 cm potřebuje 447 cm bočního prostoru, teleskopická dvojdílná brána s průjezdem o stejné šířce jen 240 cm.
  • Bezúdržbový provoz: teleskopická brána nevyžaduje žádnou údržbu. Výjimkou je zimní období, kdy je potřeba běžným způsobem čistit kolejnici brány.
  • Vysoká spolehlivost: brány jsou sestaveny z kvalitních komponent a jejich fungování prověřeno několikaletým bezproblémovým provozem.
  • Dlouhá životnost:  inteligentní pohon NICE zaručuje plynulý pohyb brány, díky kterému jsou všechny mechanické komponenty minimálně namáhány. Ocelové konstrukce jsou žárově zinkovány, a díky tomu odolávají povětrnostním vlivům nejen na viditelných místech, ale hlavně z vnitřních stran ocelových profilů, ze kterých je brána vyrobena.
  • Design: i když se jedná o specifický výrobek, není problém přizpůsobit provedení přání zákazníka, zejména pokud jde o výplně brány. Je možné vybírat mezi výplní dřevěnou, z tahokovu, děrovanými plechy, ocelovými profily aj. nebo zvolit holý rám připravený pro montáž výplně svépomocí.

 

Životnost:

Nic nevydrží navěky a tak je tomu samozřejmě i v případě teleskopických bran. Nejvíce namáhanou součástkou je tažné lanko, které je zatěžováno nejen mechanicky, ale i vlivem povětrnostních podmínek, a v zimním období navíc někdy i solením.

V případě nesolení je životnost lanka až 11 let (při průměrném otevření a zavření 8x denně).V roce 2010 jsme provedli test funkčnosti. Na Bigboard v Praze na Bohdalci jsme umístili funkční dvoukřídlou teleskopickou bránu s průjezdem 400 cm.

Tato brána byla na Bigboardu umístěna po dobu dvou měsíců. Za tuto dobu prošla brána více než 65 000 kompletními cykly (otevření a zavření). Přibližně po jednom měsíci se lanko přetrhlo (tedy po cca 32 500 cyklech).

Při osmi cyklech denně 365 dní v roce tedy vychází životnost brány na více než 11 let. Nutno však dodat, že bránu při testu poháněl průmyslový pohon, který nemá funkci plynulého zrychlení a zpomalení, a tím bylo lanko namáháno více než za běžných provozních podmínek. Inteligentní pohony NICE, které k teleskopickým branám dodáváme, tuto funkci totiž mají. Lze tedy počítat s delší životností.