Trojdílné teleskopické – po kolejnici

Trojdílná teleskopická brána řeší stejně jako dvojdílná teleskopická brána nedostatek bočního prostoru, který je třeba mít pro zajíždění klasické posuvné brány. Trojdílná teleskopická brána, kterou pro vás na míru navrhneme, sestrojíme i namontujeme, však ušetří až 61 % bočního prostoru.

První trojdílnou teleskopickou bránu jsme sestrojili na přelomu let 2008/2009. Jejím sestrojením jsme navázali na zkušenosti s konstruováním a výrobou dvojdílných teleskopických bran. Výrobu dvojdílných i trojdílných teleskopických bran stavíme již od roku 2007 výhradně na vlastních originálních nápadech, nikoliv na kopírování druhých. Nyní máme za sebou již více než 800 úspěšných instalací  teleskopických bran v celé České republice a na Slovensku.

Trojdílné teleskopické brány se skládají ze tří křídel. Jedno křídlo brány je posouváno po kolejnici elektrickým pohonem přes ozubený hřeben, druhé a třetí pak přes lanový převod, z vnější strany skrytý.  Tento systém v praxi prokázal vysokou spolehlivost, a to i v zimním období.

K trojdílným teleskopickým branám instalujeme obvykle silnější pohon než k dvojdílným, protože brána má v důsledku vyšší hmotnosti mnohem větší odpor a slabší pohon by v případě nízkých teplot tento odpor nepřekonal. Více informací o pohonech teleskopických bran najdete v příslušné sekci.

Teleskopické brány je možné instalovat i v místě, kde je mírný svah. Maximální bezpečný sklon je 4,5 %, ale vhodnost řešení je třeba vždy individuálně posoudit. S výběrem nejvhodnější varianty vám rádi pomůžeme.

Použití:

Teleskopické brány jsou ideálním řešením při nedostatku bočního prostoru. Umožňují vybudovat širší průjezd než při použití klasické posuvné nebo křídlové brány, a to při zachování původně plánovaného prostoru určeného pro bránu.

Orientační výpočet potřebného prostoru pro dvojdílnou teleskopickou bránu jezdící po kolejnici: šíře průjezdu / 3 + 44 cm. (zde tabulka Orientační výpočet velikosti). Uvedené výpočty jsou pro představu, každou bránu řešíme individuálně.

Šířka vjezdu Nezbytný boční prostor
300 cm 144 cm
350 cm 160 cm
400 cm 177 cm
450 cm 194 cm
500 cm 210 cm
550 cm 227 cm
600 cm 244 cm

 

Hlavní výhody:

  • Úspora místa:úspora až 61 % bočního prostoru oproti klasické posuvné bráně. Příklad: klasická posuvná brána s průjezdem 400 cm potřebuje 447 cm bočního prostoru, teleskopická trojdílná brána s průjezdem o stejné šířce jen 176 cm.
  • Rychlé otevření:čas otvírání a zavírání je v porovnání s klasickou posuvnou bránou třikrát kratší.
  • Bezúdržbový provoz:teleskopická brána nevyžaduje žádnou údržbu. Výjimkou je zimní období, kdy je potřeba běžným způsobem čistit kolejnici brány.
  • Vysoká spolehlivost:brány jsou sestaveny z kvalitních komponent a jejich fungování je prověřeno několikaletým bezproblémovým provozem.
  • Dlouhá životnost: inteligentní pohon NICE zaručuje plynulý pohyb brány, díky kterému jsou všechny mechanické komponenty minimálně namáhány. Ocelové konstrukce jsou žárově zinkovány, a díky tomu odolávají povětrnostním vlivům nejen na viditelných místech, ale hlavně z vnitřních stran ocelových profilů, ze kterých je brána vyrobena.
  • Design:i když se jedná o specifický výrobek, není problém přizpůsobit provedení přání zákazníka, zejména pokud jde o výplně brány. Je možné vybírat mezi výplní dřevěnou, tahokovovou, děrovanými plechy, ocelovými profily aj. nebo zvolit holý rám připravený pro montáž výplně svépomocí.

Životnost:

Nic nevydrží navěky a tak je tomu samozřejmě i v případě teleskopických bran. Nejvíce namáhanou součástkou je tažné lanko, které je zatěžováno nejen mechanicky, ale i vlivem povětrnostních podmínek, a v zimním období navíc někdy i solením.

V případě nesolení je životnost lanka cca 11 let (při průměrném otevření a zavření 8x denně).