Otočná křídlová brána

Otočné křídlové brány

otocna-kridlova-brana-1Otočné křídlové brány jsou funkčně úplně odlišné od posuvných bran. Jedná se o jedno, častěji dvě křídla, které jsou pomocí regulovatelných pantů namontovány na sloupky. Sloupky můžou být ocelové nebo zděné, ale musí mít alespoň základní pevnost, aby křídla s výplní unesly. Ideální je, když je uprostřed vjezdu namontovaná tzv. „dorazová želva“, což je mechanický doraz. o který se jedno křídlo opře v zavřené poloze a druhé křídlo se opře o to první.V zavřené poloze jsou křídla otočné brány zajištěna ( při manuální bráně ) zástrčí, nebo ( při bráně s pohonem ) je drží v zavřené poloze pohon.

 

 

  1. Výhody:
   • otočná křídlová brána nepotřebuje betonový základ, protože je kotvená do sloupků
   • relativně snadná a rychlá montáž bez nutnosti stavební přípravy
  2. Nevýhody:
   •  při otevření zabírá místo, kam se křídla otevírají, takže není možné pře bránou parkovat
   • zatěžuje sloupy oplocení
   • složitější rozvod elektroinstalace

Rámy brány jsou vyráběny z profilů (jeklů) od rozměru 40x40mm až po silné profily 100x80mm. Vhodný rozměr profilu se volí podle velikosti brány a jejího plánovaného zatížení. Sloupky křídlové brány můžou být kovové (zpravidla jekl rozměru 80×80 a větší), nebo je možné použití stávajících sloupků, které už máte v oplocení a to buď kovové, nebo zděné. Každopádně je potřeba posoudit na místě realizace pevnost a stav sloupků, aby nedošlo po montáži k tomu, že spadnou.

Vzhled a výplň je volba každého zákazníka. Snažíme se individuálně řešit každou bránu, jako by byla na náš vlastní vjezd. Cílem naší práce je vytvořit bránu, která bude dlouhou dobu bez nutnosti údržby sloužit svému účelu. Výplní je široká škála, např. prkna svisle či vodorovně, plastová prkna různé kvality (s odpovídající cenou), kovová výplň z ocelových profilů, tahokovy, plechy, zámečnická kovářská výplň z polotovarů, atd.

otocna-kridlova-brana-2

Budování v praxi (naší firmou) probíhá následovně :

 1. vytvoření nabídky a v případě potřeby i grafický návrh, následná úprava provedení brány až do vyladění detailů ke spokojenosti klienta
 2. po odsouhlasení nabídky podpis jednoduché smlouvy o dílo a předání podkladů pro stavební přípravu, tj. jsou -li potřeba výkopy, tak rozměry výkopů, drážky pro elektroinstalaci, atd.
 3. po vykopání základů přijedeme na místo realizace, kde osadíme nosný sloupek se základovou desko pohonu, připravíme elektroinstalaci potřebnou na propojení komponent brány ( fotobuňky, maják, ovládání ) a upřesnění betonáže, která je možná až po dokončení přípravy. Do tvrdého betonu se kabely a sloupky špatně ukládají.
 4. v naší dílně kvalifikovaní zámečníci vyrobí rámy brány, příp. s kovovou výplní, brána se nechá žárově pozinkovat ( výhody zinkovaní jsou hlavně antikorozní ochrana ocelových profilů a to nejen z venkovní strany, ale hlavně z té vnitřní, zabrání se tím korozi rámů z vnitřní strany profilů ), příp. dle dohody další povrchovou úpravu, jako nástřik barvou dle RAL, nebo KOMAXIT – vypalovaná barva, rovněž dle vzorníku RAL.
 5. poslední krok je montáž, zprovoznění brány a pohonu, vysvětlení provozu a údržby a předání.

Celý tento proces trvá standardně 15 pracovních dnů, ale podle provedení brány a povrchové úpravy může dojít po dohodě s klientem k posunutí termínu.

Komentáře jsou uzavřeny.